Porównywarka OC / AC

Kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Wszystko, co trzeba wiedzieć o wypowiedzeniu OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Kierowca nie może bez żadnego powodu wypowiedzieć OC bo np. sprawdził w porównywarce ubezpieczeń, że taniej będzie miał w towarzystwie X, a nie Y w którym obecnie się ubezpiecza.

Znalazłeś super ofertę polisy OC w porównywarce ubezpieczeń OC? Twoje auto przez kilka miesięcy będzie stało nieużywane w garażu albo warsztacie? Niestety, polskie prawo w zakresie OC dopuszcza możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia OC tylko w ściśle określonych sytuacjach. Ubezpieczyciela nie interesuje fakt czy samochód stoi nieużywany w garażu czy jeździ po drogach – w każdym wypadku musi być ubezpieczony.

Kiedy możesz wypowiedzieć OC?

 1. Gdy kupujesz auto (zarówno nowe jak i używane, w przypadku pojazdu używanego razem z samochodem nabywasz też polisę OC od poprzedniego właściciela, ale masz prawo ją wypowiedzieć i zakupić nową).

 2. W momencie, kiedy twoja aktualna umowa OC dobiega końca (OC zawieramy na okres 12 miesięcy, gdy termin się kończy śmiało możemy szukać nowej polisy).

 3. W sytuacji gdy wyrejestrowujesz pojazd (np. po kradzieży samochodu lub całkowitym zniszczeniu auta po wypadku).

Jak wypowiedzieć OC?

Umowę wypowiadamy na piśmie, listownie lub osobiście, ale nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy trwania umowy. Jeżeli umowy nie wypowiemy, to zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok, z tym, że składka na nowy okres może być inna (zarówno na plus jak na minus).

W przypadku przesyłania wypowiedzenia drogą pocztową – wypowiedzenie wysyłamy listem poleconym za pomocą Poczty Polskiej. Liczy się data stempla pocztowego. Należy zachować dowód nadania przesyłki pocztowej.

Czasem istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia drogą mailową lub faksem, jeżeli ubezpieczyciel dopuszcza taką drogę dostarczenia wypowiedzenia. Zanim wypowiemy umowę przez maila, upewnijmy się, że możemy to zrobić.

W sytuacji gdy samochód ma więcej niż jednego właściciela, na wypowiedzeniu muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli.

Jeżeli nie wiesz jak napisać wypowiedzenie, tutaj znajdziesz wzór wypowiedzenia OC.

Znajdujemy tanie OC dla aut naszych klientów:

 • Ford Focus Wojciecha ze Świdnicy:
  OC za 506 zł

 • Opel Corsa Beaty z Przemyśla:
  OC za 450 zł

 • Skoda Fabia Alicji z Zabrza:
  OC za 463 zł

 • Fiat Panda Mariusza z Gdańska:
  OC za 756 zł

 • SEAT Leon Stefana z Suwałk:
  OC za 467 zł

Sprawdź, jakie OC znajdziemy dla Twojego auta