Porównywarka OC / AC

Od czego zależy składka OC?

Jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia OC?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój kolega otrzymał ofertę OC tańszą o 200 zł? Tłumaczymy, od czego przede wszystkim zależy cena ubezpieczenia OC.


1. Historia ubezpieczenia właścicieli samochodu


Ubezpieczyciele uzależniają wysokość składki OC od prawdopodobieństwa spowodowania szkody przez właściciela pojazdu. Dlatego najważniejszym czynnikiem jest historia szkód posiadacza samochodu.

Każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza kolejne zniżki na OC. Jeśli jednak spowodujesz szkodę, musisz liczyć się z utratą części wypracowanych zniżek.

Warto zauważyć, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę historię ubezpieczenia wszystkich właścicieli samochodu. Dobrym sposobem na obniżenie składki w przypadku osoby, która dopiero co zdała na prawo jazdy i nie ma jeszcze uzbieranej historii ubezpieczenia, jest więc współwłasność auta z doświadczonym kierowcą. Więcej o współwłasności samochodu, jej zaletach i wadach, można poczytać tutaj.


2. Wiek kierowcy


Bardzo ważnym czynnikiem jest także wiek kierowcy. Jeżeli masz mniej niż 26 lat, musisz zmierzyć się ze zwyżką składki OC ze względu na wiek.

Dlaczego młode osoby otrzymują wyższe oferty ubezpieczenia OC? Odpowiedzią jest statystyka kolizji i wypadków drogowych. Młode osoby są niestety zdecydowanie najczęściej sprawcami szkód.


3. Miejsce zamieszkania


Trzecim czynnikiem wpływającym w bardzo dużym stopniu na cenę OC jest miejsce zamieszkania. W dużym mieście o wiele łatwiej o stłuczkę, więc zazwyczaj ubezpieczyciele podwyższają składkę w przypadku osób mieszkających w większych miejscowościach.

Niekiedy jednak i osoby z małych miasteczek muszą liczyć się z wyższymi składkami OC. Bywa tak, kiedy przez daną miejscowość przebiega ważna droga, po której porusza się wiele samochodów.


Jak obniżyć składkę OC?


Jesteś młodym kierowcą z dużego miasta i już drżysz na myśl o stawce ubezpieczenia OC, którą zaproponuje Ci ubezpieczyciel? Niepotrzebnie! Jeżeli tylko przed zakupem OC porównasz składki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, jest bardzo możliwe, że znajdziesz w miarę korzystną ofertę.

Każdy z ubezpieczycieli ustala bowiem indywidualnie swoją politykę cenową. Niektóre firmy podchodzą nieco łagodniej do młodych kierowców, a inne nie zwracają aż tak dużej uwagi na miejsce zamieszkania. Przy pomocy porównywarki ubezpieczeń szybko znajdziesz najlepszą propozycję dla Ciebie.

Znajdujemy tanie OC dla aut naszych klientów:

 • Ford Focus Wojciecha ze Świdnicy:
  OC za 506 zł

 • Opel Corsa Beaty z Przemyśla:
  OC za 450 zł

 • Skoda Fabia Alicji z Zabrza:
  OC za 463 zł

 • Fiat Panda Mariusza z Gdańska:
  OC za 756 zł

 • SEAT Leon Stefana z Suwałk:
  OC za 467 zł

Sprawdź, jakie OC znajdziemy dla Twojego auta